Unia Europejska

Jurek: Rząd wybrał i przegrał

Marek Jurek komentując w Radio Zet wyniki szczytu w Brukseli mówił o względności systemu liczenia głosów w Unii Europejskiej. Jego zdaniem "Należy postawić pytanie czy rząd wybrał najwłaściwszy temat jako główny polski postulat. Ale wybrał i przegrał".

PR upomina się o wartości chrześcijańskie

Rozpoczynający się szczyt Unii Europejskiej dotyczący unijnej konstytucji stał się dla Prawicy Rzeczypospolitej bodźcem do powtórzenia swojego stanowiska w sprawie traktatu UE. Dla partii Marka Jurka głównym kryterium oceny tego dokumentu jest potwierdzenie w nim wagi chrześcijaństwa. W specjalnym oświadczeniu przekazanym PAP Marek Jurek pisze: "Prawica Rzeczypospolitej przypomina o konieczności potwierdzania we wszystkich deklaracjach wartości podstawowych wydawanych przez Unię Europejską, wagi chrześcijaństwa dla jedności i tożsamości Europy".

Piłka: podwójna większość to hegemonia Niemiec

W ubiegłym tygodniu w kontekście debaty o konstytucji Unii Europejskiej poseł Marian Piłka mówił: "W tej chwili toczy się gra o to, czy Europa będzie rzeczywiście zespołem państw ze sobą współpracujących, czy będziemy mieli do czynienia faktycznie z hegemonią niemiecką, z dominacją niemiecką". Przedstawiciel Prawicy Rzeczypospolitej stwierdził również, że "Koncepcja podwójnej większości daje zdecydowaną dominującą pozycję Niemcom".

PR popiera obronę pozycji Polski w UE

Podczas sejmowej debaty nad nad informacją rządu o stanowisku Polski przed przyszłotygodniowym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli Marek Jurek zadeklarował poparcie przez koło Prawicy Rzeczypospolitej zaproponowanej przez rząd wersji stanowiska naszego kraju w sprawie zmiany systemu głosowania w Radzie UE. Prawica RP domaga się jednak obecności w nowym traktacie europejskim odniesienia do wartości chrześcijańskich.

Konstytucja UE: system liczenia głosów i chrześcijański charakter są kluczowe

W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" Marek Jurek odniósł się do dyskusji o kształcie europejskiej konstytucji. Zdaniem lidera Prawicy Rzeczypospolitej "Dwie sprawy dla Polski są zupełnie kluczowe. Jedną z nich jest system liczenia głosów przewidziany w traktacie nicejskim." Druga kwestia to "wyraźne potwierdzenie związku między Europą a chrześcijaństwem."

Subskrybuj zawartość