Regiony

GW: Jurek wystartuje do Senatu z Częstochowy

Częstochowscy dziennikarze "Gazety Wyborczej" postanowili jeszcze przed decyzją o samorozwiązaniu Sejmu poszukać kandydatów do nowego parlamentu. Wśród efektów swojego "śledztwa" za hit uznali informację, że Marek Jurek prawdopodobnie wystartuje z Częstochowy do Senatu. Pełnomocnik Prawicy Rzeczypospolitej w regionie - Włodzimierz Skalik - potwierdził, że partia zamierza skupić się na walce o miejsca w Senacie, ale na temat kandydowania lidera mówi tylko: "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam".

Andrzej Mańka liderem listy w Lublinie?

Prawica Rzeczypospolitej utrudnia kompletowanie list przed ewentualnymi jesiennymi wyborami porozumieniu LPR i Samoobrony. Jednym z mocnych kandydatów LiS mógłby być obecny poseł z ramienia Ligi Polskich Rodzin - Andrzej Mańka, ale według "Metro" może on wystartować z pierwszego miejsca na lubelskiej liście partii Marka Jurka. Według dziennika nad opuszczeniem partii Romana Giertycha i przejściem do Prawicy RP zastanawia się także senator Adam Biela.

Zamość: bliżej do Jurka niż do Dudzińskiego

Zamość wyrasta na silny punkt na mapie struktur Prawicy Rzeczypospolitej. Z podzielonego PiS wystąpił były prezydent Zamościa Marek Grzelaczyk, który o swojej decyzji mówi "Gazecie": "Nie ukrywam tego, że zamierzam wstąpić do partii Marka Jurka. Wywodzę się z tego samego środowiska ZChN i poglądy prezentowane przez lidera Prawicy Rzeczypospolitej są mi bliskie. Kiedy on opuszczał PiS, poczułem naturalną potrzebę przyłączenia się do niego".

Marek Jurek w Lublinie

Już po raz drugi w trakcie budowy struktur partii Marek Jurek odwiedził Lublin. Poniedziałkowa wizyta miała miejsce na zaproszenie senatora Ligi Polskich Rodzin i prezes lubelskiego Klubu Inteligencji Katolickiej - prof. Ryszarda Bendera. Lider Prawicy Rzeczypospolitej po raz kolejny omówił przyczyny swojej decyzji o wyjściu z PiS i budowie nowej partii.

Zawisza pełnomocnikiem w Warszawie

W sobotę w Warszawie odbyła się pierwsza regionalna konferencja warszawska Prawicy Rzeczypospolitej. W spotkaniu działaczy nowej partii wzięło udział około 100 osób, a efektem dyskusji było między innymi powołanie posła Artura Zawiszy na stanowisko pełnomocnika regionalnego. Kolejna tego typu konferencja jest przewidziana w Częstochowie.

Borowiec pełnomocnikiem w okręgu chełmskim

Na czele okręgu chełmskiego Prawicy Rzeczpospolitej stanie Łukasz Borowiec, który w tym tygodniu otrzymał od Marka Jurka pełnomocnictwa do tworzenia regionalnych struktur partii. Młody radny powiatowy z Biłgoraja stał się sławny po tym, jak wojsko zainteresowało się nim pod wpływem nacisków działaczy PiS.

Marek Jurek w Stalowej Woli

Marek Jurek gościł w Stalowej Woli, gdzie m.in. przedstawił pełnomocników Prawicy Rzeczypospolitej w województwie podkarpackim. Lider Prawicy Rzeczpospolitej, będąc Marszałkiem Sejmu RP, objął honorowym patronatem Festiwal Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia", odbywający się w tym roku pod hasłem "Ojczyzno moja - Polsko - oto jestem". W środę, 6 czerwca br. Marek Jurek uczestniczył w Koncercie Galowym X Festiwalu.

Podsumowanie wizyty w regionach

Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza spróbowały podsumować ostatnie podróże Marka Jurka - polityka, jak go określa pierwszy z tych dzienników, dotychczas "gabinetowego", który ruszył w teren by budować struktury swojej nowej partii i objechał już około 20 miejscowości. Joanna Pszon z Gazety zauważyła, iż lider Prawicy RP "był już w Opolu, Łodzi, Rzeszowie, Gorzowie oraz kilku mniejszych miejscowościach", takich jak wymienione z kolei przez Rzeczpospolitą Bolesławiec, Legnica, Łowicz, Sulejów, Tychy i Konin.

Zbigniew Bitka pełnomocnikiem w Opolu

Prawicę Rzeczypospolitej na Opolszczyźnie budować będą osoby, które dotychczas trzymały się na uboczu wielkiej polityki. Najbardziej znanymi postaciami w regionie są Wiesław Ukleja, twórca NZS w Opolu oraz "legendarny" przywódca "Solidarności" w Opolu - Roman Kierstein. Obok nich partię tworzyć będą osoby związane z Chrześcijańskim Blokiem Samorządowym, Młodymi Konserwatystami, stowarzyszeniem Horyzonty oraz Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej. Na czele partii w regionie stanął Zbigniew Bitka.

Podkarpackie: Kłeczek w Tarnobrzegu, Rzeszów bez pełnomocnika

Dariusz Kłeczek jest liderem Prawicy Rzeczypospolitej na Podkarpaciu i pełnomocnikiem partii w powiecie tarnobrzeskim. Terenowe struktury w województwie tworzą głównie byli działacze PiS i LPR, zaś w stolicy województwa - Rzeszowie - ciągle nie ma osoby, która zajęłaby się organizowaniem partii. Zdaniem Kłeczka w regionie jest już 300 osób gotowych dołączyć do Marka Jurka i jego Prawicy RP.

Subskrybuj zawartość