Marek Jurek - sylwetka

Marek Jurek - polski polityk prawicowy, konserwatysta. poseł na Sejm V kadencji, wybrany z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, od kwietnia 2007 lider nowej partii Prawica Rzeczypospolitej. Ukończył I LO im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest żonaty, ma troje dzieci (córki Zofię i Marię oraz syna Ludwika). Mieszka w okolicach Piaseczna pod Warszawą.

Kariera polityczna
Od końca lat 70. był zaangażowany w działalność opozycji. W latach osiemdziesiątych był współzałożycielem i uczestnikiem opozycyjnego Ruchu Młodej Polski, członkiem władz krajowych NZS, a także pracował w redakcji podziemnej "Polityki Polskiej" i emigracyjnych "Znaków Czasu".

W 1989 współzakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko Narodowe. Był wiceprezesem i przewodniczącym Rady Naczelnej tej partii. Był posłem na Sejm w latach 1989-1993. W sejmie kontraktowym wspólnie z Janem Łopuszańskim i Stefanem Niesiołowskim współtworzył charakterystyczny wizerunek ZChN. Podczas I kadencji Sejmu był przewodniczącym komisji spraw zagranicznych.

Od 1995 do 2001 był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z nominacji Lecha Wałęsy (przewodniczący KRRiT od maja do grudnia 1995).

W latach 2001-2002 był członkiem Przymierza Prawicy, które powstało z konserwatywnych części ZChN, SKL i Ligi Republikańskiej. W Przymierzu pełnił funkcję przewodniczącego Rady Politycznej. W wyborach parlamentarnych w 2001 r. politycy Przymierza startowali do Sejmu z list PiS. Marek Jurek zdobył mandat w okręgu rzeszowskim.

Po zjednoczeniu Przymierza Prawicy z Prawem i Sprawiedliwością 2 czerwca 2002 został wiceprezesem tej partii do spraw chrześcijańsko-społecznych. 18 stycznia 2003 na Zjeździe Partii razem z mniejszością działaczy opowiedział się przeciw uchwale wzywającej do głosowania za wstąpieniem do Unii Europejskiej w referendum.

W wyborach parlamentarnych w 2005 r. po raz czwarty uzyskał mandat poselski, tym razem w okręgu piotrkowsko-skierniewickim.

W kwietniu 2007 roku wystąpił z PiS i zadeklarował chęć zbudowania nowej partii. 20 kwietnia 2007 ogłosił rozpoczęcie procesu rejestracji partii Prawica Rzeczypospolitej.

Marszałek Sejmu
26 października 2005 został wybrany na Marszałka Sejmu V kadencji, głosami Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony, Ligi Polskich Rodzin oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. 13 kwietnia 2007 roku po odrzuceniu przez Sejm projektu zmiany Konstytucji RP w sprawie ochrony życia poczętego Marek Jurek zapowiedział, że podda pod głosowanie wniosek o odwołanie siebie z funkcji Marszałka Sejmu. 14 kwietnia 2007 zrezygnował również z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość oraz wszelkich funkcji partyjnych. 27 kwietnia 2007 Sejm przyjął jego dymisję.

Prawica Rzeczypospolitej
19 kwietnia 2007 Marek Jurek ogłosił decyzję o utworzeniu nowej, prawicowej partii politycznej o profilu chrześcijańsko-konserwatywnym. 20 kwietnia podano do wiadomości publicznej rozpoczęcie procesu rejestracji nowej partii o nazwie Prawica Rzeczypospolitej pod jego kierownictwem.

Inne
Marek Jurek zajmuje się także publicystyką. Jest autorem książki Reakcja jest objawem życia, która jest zbiorem jego felietonów z lat 1999-2000. Blisko współpracuje z pismem Christianitas, gdzie publikuje swoje główne artykuły polityczne.

W 1999 r. udał się razem z Tomaszem Wołkiem i ówczesnym posłem AWS Michałem Kamińskim, do Anglii, by spotkać się z Augusto Pinochetem, aresztowanym w Anglii na podstawie "Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa" i oskarżonym o zbrodnie przeciwko ludzkości, zabójstwa i stosowanie tortur. Celem wyjazdu było wręczenie mu pamiątkowego ryngrafu z Matką Boską w dowód uznania zasług: ich zdaniem Pinochet przysłużył się obronie praw człowieka, wolności i sprawiedliwości.

Niegdyś przytoczył wyniki badań amerykańskich naukowców, dotyczących wpływu doświadczania przemocy (bicia) w dzieciństwie na zdolność do empatii i współczucia. Wypowiedź tę, wyrwaną z kontekstu, błędnie interpretowano mianując go zagorzałym zwolennikiem bicia dzieci.

Fan i znawca futbolu amerykańskiego i amerykańskiej zawodowej ligi National Football League.

Źródło: wikipedia

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania